Knights of the Chalice Recenzia

Knights of the Chalice

Chcel som ťa milovať ToEE, keď to vyšlo. Mal taký fantastický boj! Ale táto hra bola taká pomalá, buggy a bežala tak zle (dokonca aj s náplasťami, aktualizáciami, vylepšením), ktoré som sa vzdal po niekoľkých hodinách hry. Vždy som si myslel, že ak hra v skutočnosti bežala dobre, mohla to byť jedna z mojich najobľúbenejších favoritov. Zadajte Rytieri kalicha.

Rovnako ako ToEE, Knights je založený na hernom systéme D & D 3.5 pomocou Open Game License (OGL). Ak ste hráč D & D, okamžite rozpoznáte kúzla, triedy, výkony a kúzelné predmety, ktoré sú tu verne reprodukované. Ak nie ste hráčom D & D, musíte sa naučiť trochu o systéme, ale je k dispozícii vynikajúci pomocný index a môžete kliknúť pravým tlačidlom na ľubovoľný termín, položku alebo kúzlo, aby ste sa o ňom dozvedeli viac. Je celkom úžasné si myslieť, že celá táto hra bola vyvinutá jednou osobou; on urobil skvelú prácu urobiť zábavné, užívateľsky príjemné a veľmi náročné hry. Používateľské rozhranie má niekoľko maličkých divných vecí (môže byť ťažké zistiť, ako dosiahnuť niekoľko neznámych úloh), ale celkovo je to výborné a klávesové skratky sú veľmi užitočné.

Tak ako to vyzerá? Začínaš tým, že si vytvoríš party so štyrmi postavami a tvorbou znakov, kde sa objaví jediná skutočná slabosť hry: sú len tri preteky (v podstate trpaslíci, elf a ľudia) a 3 triedy (Fighter / Knight, Wizard, a duchovný). To sa zdá byť obmedzené, ale to sú v podstate tri hlavné triedy počítačových rolí (Rogues sa nikdy tak dobre nevykonávajú ako developer poukazuje na FAQ) a ostatné triedy ako Barbarian, Ranger, Paladin, Druid, Monk, atď sú naozaj len rozdiely na túto tému. A aj keď sa budete cítiť obmedzený počas tvorby postavy, budete mať veľa, veľa možností, ako začať hra; tvorba znakov môže byť obmedzená, ale boj nie je určite.

Akonáhle ste vytvorili svoju štyri párty, ocitnete sa v Knights Keep, kde máte jednoduchú misiu zahŕňajúcu pretekanie do blízkeho mesta. Môžete odísť do mesta, alebo môžete robiť, ako som to urobil, a ignorovať hľadanie, a namiesto toho vyraziť do blízkeho jaskynného komplexu na prehliadku dungeonov. Pre mňa osobne je to dokonalý typ linearity: vždy presne viete, kam potrebujete ísť, aby ste napredovali príbeh, ale nikdy ste to nútení urobiť. Hlavná linka hľadania hrá veľmi lineárne a budete musieť robiť veci v určitom poradí, ale je tu niekoľko málo bočných úloh, ktoré môžete robiť, a vždy môžete behať a stavať skúsenosti a poklady cez boj.

Ahh boj. Mäso a zemiaky, chlieb a maslo a srdce veci v rytieroch kalicha. Jedným slovom, fantastické. Máte toľko možností v každom boji a to, čo robíte, bude závisieť od vášho postavenia strany, vybavenia a kúzel, ktoré máte k dispozícii, nepriateľov, s ktorými bojujete, polohy, ktorí vyhrávajú iniciatívu a prichádzajú ako prví, nepriateľské taktiky a nespočetné množstvo iných faktory. Boj je turn-based a hrá v štýle štvorcovej mriežky. Vysvetlenie všetkých vstupov a výstupov z boja je mimo rozsahu tohto preskúmania (príručka pre D & D prehrávače je nakoniec 320 strán), ale základom je, že každá postava sa môže buď pohybovať a robiť niečo (napríklad odovzdať kúzlo alebo vytvoriť jediný útok), vykonajte dvojitý ťah alebo vykonajte úplný útok (ak má znak nárok na viac ako jeden útok kvôli vysokej úrovni, dve zbrane alebo kúziel alebo kúzlo). Pohyb je však zložitý, pretože premiestňovanie nepriateľom spôsobuje to, čo je známe ako útoky príležitostí (Attacks of Opportunity, AOOs). Znaky môžu mať vždy 5 nožných krokov (klávesová skratka “M”) a nevytvárajú AOO. Boj môže zahŕňať nejaké jockeying, snažiť sa zistiť, ako zatvoriť nepriateľa bez toho, aby vyvolal masívne protiútoky, alebo sa rozhodol nechať nepriateľa prísť k vám.

Existuje však oveľa viac možností ako jednoducho sa pohybovať a útočiť. Môžete vyhnúť Bull Rush (strhnúť ďalšiu postavu, aby ste povedali Web alebo Ohnivú múr), Grapple, Flank, Aid Another, Pripravený proti prístupu, Pripravený proti kúzlu (veľmi nepríjemná taktika, ktorú nepriatelia používajú v hojnosti), Counterspell a zoznam pokračuje. Hral som D & D od 1. vydania a počítač vytiahol nejaké triky, ktoré som nevedela, že by bolo možné v 3.5. Na jednom mieste som kričal na počítači “Nemôžete to urobiť!” potom som vytiahol príručku hráčov a uvedomil si: “Ó, môžeš to urobiť …” Hra je skoro všetko o prechode a boji s dungeonom, ale preto, že boj je taký rozmanitý, tak zábavný a tak náročný, že sa nedostaneš unavený z toho.

A budete napadnutí: táto hra nie je jednoduchá! Niektoré z bojov sú mimoriadne ťažké a budete musieť niekoľkokrát znova načítať niektoré z tvrdších zápasov. Predposledný boj s šéfmi je veľmi bolestivý. A budú chvíle, keď sa jednoducho dostanete do zlého štartu v boji a nemôžete sa zotaviť; stratíte iniciatívu, váš čarodejník je okamžite zabitý, nemôžete dostať žiadne liečenie a takisto. A táto hra má túto ošklivenú malú tendenciu, aby vás doviedla do žalára alebo zámku, a potom okamžite zrúti stena alebo dvere za sebou, chytať dokiaľ nekončíte vyčistenie oblasti (v tejto hre je veľmi dobrý nápad). Kombinujte to len tým, že budete odpočívať na označených (málo a ďaleko) bodoch a je to výzva. Ale nikdy nie je nespravodlivé alebo frustrujúce; hra prechádza tou veľmi jemnou líniou medzi tvrdou a klávesnicou, ktorá sa veľmi dobre rozpadá a napätie budované počas veľkých bojov slúži na to, aby víťazstvo bolo ešte sladšie.

Jedným zo spôsobov na zmiernenie niektorých problémov je prostredníctvom remeselného systému. Prijaté priamo z 3,5, postavy s príslušnými úlohami môžu vyvolať magické zbrane, prútiky, krúžky, pancierovanie a ďalšie položky. Stojí to zlato a skúsenosti, aby to urobili, ale dobré veci môžu urobiť všetok rozdiel, a budete chcieť, aby vaša postavy “upgradujú čo najviac, koľko môžete. Mať niektoré zvitky a rukávy niektorých šikovných kúziel robia všetko oveľa lepšie zvládnuteľné. A akonáhle si môžete vylepšiť zbrane bojovníkov s určitými očarovaniami (Speed, Destruction), budú schopní ničiť bojisko. Vytváranie a snaha zistiť, čo presne urobiť pre každú postavu, je veľmi zábavný proces a naozaj pridáva veľa do hĺbky hry.

Keď je hra vyvíjaná jedinou osobou, viete, že prezentácia nebude mať rovnakú líniu ako niečo, čo robí spoločnosť s miliónmi, ktoré trávia, ale grafika a zvuk robia prácu pekne. Grafika je jednoduchá, ale ostrá a čistá; nikdy nemáte problém rozprávať, čo sa deje na obrazovke. Je to oveľa lepšie ako hry Avernum. Hudba je jednoduchá, ale chytľavá a nevadilo mi ju, aj keď je veľmi málo rôznych skladieb. Je zrejmé, že to nie je hra o bláznivých grafikách, alebo vás fúka úžasným OST, ale zároveň nie sú vôbec mínus.

Celkový herný čas je približne 25 hodín. V súčasnej dobe sa predáva iba v stiahnutej forme. Môžete si ju vyzdvihnúť z webovej stránky Heroic Fantasy Games za približne 25 dolárov (je to z Británie, takže cena je v skutočnosti v librách). V súčasnosti pracuje na pokračovaní, ktoré má zahŕňať všetky triedy a preteky D & D, a keď vyjde, budem na tom všetko. Ak sa vám páči D & D alebo hlboká taktická súboje, alebo ste vlastne dostali ToEE, aby ste dobre prebehli a chceli by ste viac (alebo nemohli hrať ako ja), táto hra je nutnosťou.