ARMA 2 recenzia

ARMA 2

Strelci s vami uzavreli dohodu. Half-Life 2, Far Cry, dokonca aj BioShock majú základný vzorec: štandardné ovládacie prvky, zbrane, ktoré odrážajú guľky, kde im poviete, nepriatelia, ktorí práve hľadajú injekciu. Tieto hry pľuvajú v ruke a povedia: “Áno, urobíme toľko, veľa ľudí ľahko.” Ponorte svoju slanú namočenú ruku do ArmA 2 a hra ju zlikviduje. Ak chcete ľahko, choďte inde. Čo dostanete v ArmA 2 je najhoršia nočná mora vojaka.

Predtým, ako to viete, ste vodcom štvorčlenného tímu, ktorý sa plazí v tej najtemnejšej noci, ktorú si môžete predstaviť, vkročiť cez dedinu hľadajúcu skrytý vysielač a dúfať, že sa dostanete bez toho, aby ste videli najmenší pohyb , Pohyb znamená ľudí. Nepriatelia, civilisti: obaja zlí. Guľky lietať. Stlačíte sa, aby ste našli nejaký kryt – dokonca aj mŕtvoly poskytujú niektoré – a dúfam, že váš tím je z nepriateľského pohľadu. Objednávky sú štekajúce a mapa sa skontrolovala. Trvalo iba jednu guľku, aby vás zabila, a zachytenie jedného znamená, že ste urobili niečo zlé. Zomrieš.

ArmA 2 je najnovší v seriáli hardcore soldier sim, ktorý začal operáciou: Flashpoint a pokračoval v roku 2007 v ArmA: Armed Assault. Obaja zmenili pomerne jednoduchý pojem (aspoň v hre) pohybujúceho sa cez bitevné pole do komplikovanej série gymnastiky gombíkov. V kasino hrách spoločnosti Bohemia Interactive nie je vojna skriptovanou sériou dramatických súprav, ale tekutá, nebezpečná a niekedy úžasná aproximácia života vojaka.

Tentokrát sme v politicky zložitom faunom stave Černarusa, dynamický svet, ktorý je na 225 km2 väčší než hra, ktorú má táto detailná právo. Američania sa pokúšajú stabilizovať región, ale černarovské viaceré frakcie robia všetko pre to, aby ich odtrhli. ArmA 2 vám v najlepšom prípade ponechá príbehy o vojne, ktoré vám povedia, živé, nečakané pokusy o popísanie a svet, ktorý je potrebné preskúmať. Flipside je hmotnosť simulácie, ktorá rozdrvuje to, čo je pod ním. Bez štruktúry a smeru, ArmA 2 je zodpovedný za zlom, ako predchádzajúce hry.

Jednoduchá hra sa stupňuje pomalým tempom, čím sa váš malý tím presadzuje prostredníctvom misií na nastavenie scény, ktoré vás odvedú od vedúceho tímu až po veliteľa celej armády. Štvorčlenný tím, ktorého ste súčasťou, je tím, ktorý sa stretne v celej kampani. Ste zodpovední za pohyby tímu, čo je jasné, keď začnete. Takmer každá FPS prstová pamäť vás bude zradiť: číselné tlačidlá, zachovanie zbraní / právomocí v iných hrách, sú to, čo používate na ovládanie svojho družstva.

Každé číslo prináša menu, ktoré vám umožňuje nastaviť také veci ako bojový stav, formáciu, konfiguráciu tímu. Môžete ísť vybrať brokovnicu a namiesto toho dostanete možnosť rozdeliť tím na farebne označené skupiny. Ako sa hovorí: RTFM.

Napriek tomu každé menu, ktoré sa objaví, vám prináša trochu bližšie k pochopeniu toho, čo je ArmA 2: ovládanie. Ako vedúci družstva musíte urobiť rozhodovanie počas letu, aby ste urobili funkciu družstva. Ste proti dobrej AI: keď cviku utiecť, pri streľbe sa zameriavajú opatrne.

Gulička v ArmA 2 je krásna balistická entita, schopná vyradiť vás alebo spoluhráča s jediným hitom. Musíte byť vždy opatrní. Paranoidný, dokonca. Musíte mať absolútnu úroveň kontroly nad tým, ako váš tím pristupuje k bojovým situáciám. Rozhranie, ako im poviete presunúť sa do konkrétnej budovy konkrétnym spôsobom, je 80% skvelé. Chýba 20%? Keď hovno zasiahne ventilátor, rovnaké nastavenie sa zdá byť nepružné a nepružné. Systém objednávania ArmA 2 je veľa vecí, ale nie je to rýchle. Trvá to veľa času a veľa úsilia, aby ste boli spokojní.

V nebezpečných situáciách musíte premýšľať o svojich problémoch. Ak sa moje panickí ostrí na číselných klávesách a na mape čokoľvek prejdú, systém by mohol robiť nejaké rafinovanie. Existuje jednoduchý príkaz na “regroup”, ale takticky to neredukuje, najmä keď sa AI rozhodne mať trochu pokojného momentu pre seba.

Tento AI je schopný úžasných úkonov. Pri úvodných misiách ste dostali vrtuľník, ktorý vás taxí. Všetko, čo musíte urobiť, je zavolať žiadosť a čakať na to. Milujem čakanie na vrtáky: Predstavujem si, že simulované ozubené koleso je brúsené, pilot sa točil lopatkami hore, vytiahol a pokryl mi vzdialenosť od základne. Často to počujete predtým, ako to uvidíte, jemný, ale narastajúci dun sa blíži k vašej pozícii, potom bodka, ktorá sa rýchlo zmení na vašu jazdu. Otočí sa okolo vašich určených súradníc, hľadá miesto, kde vás vyzdvihne, potom pokojne klesne na zem, vznáša sa tesne nad trávou a kopne prach.

Väčšinu môjho času trávim vo vozidlách, ktoré odkladajú kontrolu počítača. Zložité nuansy pristátia prúdu alebo sekera sú mimo môjho kena. Na zemi mám tendenciu skrývať ľudí pod tankovými dráhami. Ale potom nie som jediný, kto má tie problémy. Na začiatku jednej misie som musel počúvať, ako to situácia ukladá plukovník, a povedal mi, čo môžem urobiť, aby som pomohol jeho posádke. Prestal som sa sústrediť, keď za mnou prechádzal APC späť a dopredu, nebezpečne blízko mojej postavy a mosadze.

AI sa správalo ako učiaci sa vodič, ktorý sa pokúšal urobiť trojbodový obrat. Nakoniec rozdrvil ďalší stan, zanechal námestí trávy a stôl. Vyzeralo to ako moderné umenie. Ale toto je problém, ktorý prehĺbil optický aj armádu, a ArmA 2 je ambicióznejší ako ich dvojica. Jeho krajina je plná nepriateľov, armád a povstalcov, prechod z mestskej a vidieckej vojny. Môžete sa dostať do helikoptéry, lietať do polovice mapy a vyhnúť sa niekomu, kto bude bojovať. Samozrejme, že sa rozbije. Ak je jedna vec, ktorú by som prosila o Čechy, je dobré pozrieť sa na AI.

Nekonzistencia je viac ako komediálna: existujú zmrznuté nepriatelia, prilepení spojenci, smiešne havárie vozidiel a nepríjemné pohyby, s ktorými sa môžete vyrovnať. Nikdy nefunguje 100% správne a robí tak vernosť, ktorú sa snažia tak ťažko dosiahnuť. Po tom všetkom, čo sa snaží vytvoriť uveriteľný svet, krásnu grafiku a úžasný zvuk, je to kop na zuby, aby sa hra mohla zlomiť. Možno nie som vyškolený vojak, ale všetky zámery a ciele sú NPC. Nemali by zabíjať stany tak často, ako zabíjajú nepriateľa.

Dokonca aj boj je pozoruhodný. V armáde 2 sú postavené tri postavy: stojace, pohovorné a ležiace. Ak stojíte, keď začne boj, robíte to nesprávne. Je to desivé. Bohemia AI je tak úsporné, že s guličkami môžete spočítať počet záberov. To vás robí premýšľať o pohybe: kedy, ako, aj keď by ste mali. Plazí sa pod strelou strela a počuje to, že vetvička podobná vetvičky z pištole a vysoký ping nárazu na stenu za sebou je v podstate strašidelný. Hovorí sa: “Čokoľvek vonku vie presne to, čo robí, a Boh vám pomôže, ak urobíte chybu.” Neexistuje žiadna komfortná zóna.

Prežitie je oveľa viac vzrušujúce. Ak sa v slovníku pozriete na slovo “splnenie”, vysvetlí to, čo to slovo znamená. Ale pocit, ktorý ste po tom, ako ste sa vytratili z pevnej situácie … to je skutočná vec. Misie sú vyčlenené nadriadenými dôstojníkmi, ale budete mať viacero cieľov, ktoré môžete robiť, keď budete chcieť. Jeden ma požiadal, aby som hliadal za zalesnenú oblasť, hľadal skautské tábory a hlavný tábor miestneho válečníka. Dostanete priestor na hliadkovanie – masívny kus lesov a kopcov normou normálnej hry, ale relatívne zdravá krajina ArmA 2 – a niektoré objednávky.

Zvyšok sa opiera o vaše chápanie poskytnutých informácií, schopnosť uprednostniť a pokojný a trpezlivý prístup. Nie ste vedený cez priestor, nemáte žiadne nadradené pokyny iné ako vašu vlastnú iniciatívu a práve preto máte dôvod hrať na ArmA 2. Počas mojej hliadky sa veci stali nepríjemnými. Prehmatal som sa cez povstalecký tábor, pretože som použil freelookovú kameru na obdivovanie nádherného lesníctva. Mojmu tímu sme dostali povolenie, aby sme sa zapojili, a malý tím sme ľahko porazili. Bol som príliš zameraný na to, aby som si všimol, že sa vozidlo pohybuje zozadu.

Jeden z môjho tímu kričal a jeho ikona sa obrátila na znepokojujúci červený odtieň. Stlačil som trávu a zúfalo som zavolal obrazovku s mapou, aby som zistil, čo mi chýbalo. Vojaci vyháňali z kamiónu, bol som jeden muž a tvárou v tvár najprv v špine. Kamuflovaný nepriateľ bol viditeľný len vďaka svojim pohybom, takže som strieľal tam, kde boli, nie tam, kde boli. Členovia tímu kričali pozície a vracali oheň. Fubar.

ArmA 2 to robí veľa. Chaos vojny nikdy nie je taký hlasný alebo napísaný, ako to vyvoláva Call of Duty. Len sa snažíte prekonať schopného, ​​smrteľného nepriateľa. Zomrel som a reštartoval. V druhej hliadke som dostal príkaz pomôcť a pomôcť so zničeným vrtuľníkom, ktorý sa nikdy nevyskytol v prvom prehrávaní. Dynamicky generované misie? Brilliant!

Ak hlavná sada misií nestačí (a to nebude), môžete použiť editor hry na vytvorenie jednoduchej alebo multiplayerovej misie kdekoľvek na mape. Kŕmiť hry intro a outro podmienok, plonk down niektorí nepriatelia, základy a vozidlá a nastaviť vec v pohybe. Môžete to urobiť pomocou jednoduchého používateľského rozhrania: načítať server pre viacerých hráčov a je tu možnosť sprievodcu, ktorý vám pomôže vytvoriť a hostiť hru. Je to tak jednoduché alebo rozmanité, ako chcete. V editore sa dajú vytvoriť o niečo zložitejšie sedenia, nastavenie bodov pre jednotky a vozidlá. Vyšší hráči nájdu skriptovací jazyk v hre s desivou presnosťou. Ak vyberiete ArmA 2, odteraz sa ocitnete šesť až dvanásť mesiacov. Rozširuje hru na absurdný stupeň, takže vám dáva možnosť vytvárať akékoľvek scenáre, ktoré si vyberiete.

Multiplayer je ďalším potešením. Hry môžu byť také malé alebo veľké, ako si vyberiete. Napríklad, došlo k posunu v ArmA 1, diktovanom jeho pozoruhodnou komunitou, smerom k RTS štýlu hry pre viacerých hráčov, ktorá využíva masívnu zemskú masu. Veliteľ vybuduje základňu, vrtuľník pilotuje trajektové pozemné jednotky, tryskové trysky nad hlavou. Nikdy nie je tak jednoduché ako deathmatch: medzi jednotlivými frakciami prebiehajú kampane s viacerými cieľmi, tímy, dokonca civilnými. Táto komunita udržiava Čechy už od doby operácie Flash, ktorá vytvára misie, opravy, nové ostrovy, nové frakcie a ďalšie. Nákup ArmA 2 s očakávaním viac z toho istého by bola dobrá investícia.

Napriek tomu ArmA 2 má problémy nad rámec príležitostne závratného AI. Najdôležitejšie je, že motor a technológia sa cítili hladko na pracovnom počítači: pretaktovaný, vodou chladený mamut, ktorého špecifikácie nájdete na úvodnej stránke recenziu. Na mojom skromnejšom Q6600, Radeon 4870 PC doma, sa to snažilo dosiahnuť 20 snímok za sekundu. Stále cítim, že používateľské rozhranie potrebuje úplnú revíziu, aby sa táto skúsenosť uľahčila.

Je to fajn, že je komplikované, ale naozaj vidím, že nie je potrebné viac tlačidiel na stlačenie tlačidiel a nespočetné množstvo ponúk, s ktorými sa budete musieť zaoberať. Napriek tomu Arma 2 ma neustále zarmútila. Podstúpil som svoj tím na časté preteky vrtuľníka, len aby som sedel sledovaním svetového prechodu a premýšľal nad tým, čo by sa stalo, keby som nariadil pilota vrtuľníka, aby nás pustil do dedín. Jedna misia bola prerušená jedným z našich leteckých lietadiel, ktoré boli vytiahnuté z neba raketou, ktorá nemala nič spoločné s ničím. Som prešiel cez lesy, aby som sa bez námahy v plnom prúde potkol v nádržiach. Dej pre jednotlivcov skutočne prináša série ArmA a vojnové hry na nové miesta a multiplayer, aj keď som ešte nemal potešenie z 50+ bojového hráča, má všetko, čo potrebuje, aby vás priviedol späť, keď skončíte. Dokonca desaťminútové husle v editore vám ponúkajú niečo zábavné.

Ak vás ArmA 2 zavesí, práve ste našli vojnovú hru schopnú poskytnúť nekonečnú zábavu a to je úžasné.